lg_perspekt.gif (3329 bytes)
 

Jak navazovat přátelství

  Udělat si nepřátele je snadné. Mnohem těžší je získat si a udržet přátelství a to zejména tam, kde nás nepojí společný duch kultovního přátelství. Pokusím se zde napsat několik úvah o tom, co přátelství posiluje.
  Určitě se zde nejlépe uplatní kosmický zákon podle kterého "stejné přitahuje stejné". Podle tohoto zákona nejlépe spojí člověka jeho zájmy, názory, hodnoty a podoba. Kamarádství ze školy nebo z dlouhé společné služby a zaměstnání lidi sbližuje. Někteří jsou rádi, když se po čase náhodou setkají, jiní se schází pravidelně dál. Když už lidé mají z nějakého důvodu jít společnou cestou, snaží se o nekonfliktní, korektní vztahy a to samo o sobě sbližuje. Týká se to rodiny, zaměstnání, školy, služby, i vězení.  Někdy to nevyjde a jako příklad mohu uvést opět rodinu.
  Dále sem patří pozdrav. Vztahy mezi lidmi jsou různé a ne vždy máme znalost o tom, jaké jsou. Pak jen předpokládáme, odhadujeme a zde je prostor pro ujištění, že vztahy jsou dobré. Pozdrav, dárek a přání jsou formou ujištění, že ve vztazích je vše v pořádku. Pokud se s někým začneme bavit bez pozdravu, může dojít dotyčný k podezření, že se na něj zlobíme.
  Jsou však i komunikační hodnoty, které přímo ovlivňují kvalitu vztahu a motivaci k němu. Opakem nemusí být jen nepřátelství, i to je nějaký vztah, může to být i lhostejnost a nezájem o vztah. To je pak horší. Těmi komunikačními hodnotami myslím důvěru, vděčnost, solidaritu, otevřenost, vstřícnost, dobrou vůli, pravdomluvnost a sounáležitost. Jistě dokážete připomenout další. Obranou proti nežádoucím formám komunikace může být odmítnutí, zpravidla to stačí. Pokud ne, můžeme o nežádoucích formách vztahu informovat své nebo společné známé. Dobré i špatné vztahy utvářejí kredit, tedy oblibu a neoblibu a jakési zobecněné formy jednání pak dotvářejí naše svědomí, tedy schopnost odhadu, zda jsme jednali správně a jak asi nás okolí hodnotí.
Ve vztazích můžeme být buď dominantní nebo submisivní a to záleží na míře požadavků, které prosazujeme. Je to však zrádné. Osoba zdánlivě submisivní se může časem projevit velmi agresivně. Neprosazujme tedy naše názory, zájmy a záměry autoritativně, snažme se o konsens a to i s osobami, které jsou ochotny ustoupit. Asertivní schopnosti nemusí být tou nejlepší cestou. Na závěr své krátké úvahy musím ještě připustit, že toto je téma na hodně obsáhlou knihu.