lg_perspekt.gif (3329 bytes)
 

  Jak rozpoznat státní převrat

  Proč zrovna toto téma? Politické změny jsou v této době časté a člověk jich může prožít i několik za život. Pokud se naučí je včas rozpoznat, může odhadnout charakter příští doby a může se, vzhledem na své zájmy, zařídit podle svého ve svůj prospěch.  A ve prospěch svého rodu.
  Politické procesy a změny studuje obor zvaný politologie a patří mezi tajné vědy jako vše, co souvisí s mocí. Něco jistě zámo je, ale to jsou jen formální informace. Moje úvaha bude tedy krajně nevědecká a spíše spekulativní, i tak si myslím, že nějaké mé teze se podaří někomu rozvinout a použít pro vlastní potřebu. Zdrojem mého poznání je především rok 1989 a události související, byl jsem přímým účastníkem po dobu asi jednoho měsíce.  V té době jsem si uvědomil, že známe příští představitele, ale neznáme program ani idee. Nešlo tedy o revoluci, ale o převrat. V revoluci je to naopak. Tam jsou známy myšlenky, idee, cíle k prosazení, opravné politické nástroje, ale představitelé jsou schovaní, aby je moc nevyšťourala dříve, než ji přemůžou.
  K této úvaze mne inspirovaly současné události, jejichž cílem je vzbudit ve společnosti nevoli a revoluční náladu. Tak například nájemníci v družstevním domě dostanou sdělení o přeplatku za vodu, ale správce domu jim až po měsíci sdělí, co mají udělat pro to, aby jim za další měsíc peníze vyplatil. Nebo státní moc vyhlásí, že má v úmyslu odebrat Rybářskému svazu jejich revíry a prodat je soukromým firmám. To, že si na svém majetku může každý dělat co se mu zlíbí, je další provokace. Na velkikosti majetku nezáleží. Nejde o pole a zahradu do 100 hektarů, ale o celé regiony. Další inaformace, kterou včera odvysílala televize je, že policie natvrdo cvičí brutální zákroky proti demonstrantům. Jistě se s demonstracemi počítá a demonstranti se mají zastrašit.
  Při očekávání mocenského převratu je nutné sledovat tendence, čili k čemu změna směřuje. U nás se zvláštní a nečekanou shodou okolností (mj. rozpad strany Socialistické) dostala k moci Sociální demkracie, která se nyní jako levice neprojevuje, protože nemá peníze. Shání je kde se dá, ovšem požadované pravicové totalitní změny nelze realizovat. Snad i okolní státy čekají, až se přidáme k extrémní pravici. Tendence spěje k totální nadvládě peněz. Za této situace si žádný státní ani mocenský převrat nepřeji.